Mertör Photography » İstanbul Fine Art Düğün Fotoğrafçısı Melek Meriç Ertör

Mia Atölye

Fotoğrafçılık büyülü bir iş, birlikte çalıştığınız insanlarla paylaştığınız güzel enerji, çoğu zaman güzel dostluklara dönüşüyor. Çekimden önce fikir yürütmek, detayları konuşmak için yaptığımız keyifli toplantılarda genellikle söz dönüp dolaşıp kutlamayı kutlama yapacak diğer detaylara da gelir… “Pastayı nereye yaptırmalı, önerebileceğiniz bir çiçekçi var mı, ayakkabı seçimini ne yapsak?” 

Keyifli, yaratıcı, üretken sohbetler bunlar… Mutlu günlerin, mutlu detayları. Kendi alanında son derece başarılı, iyi işler yapan insanları Mertör Photography Blog‘a taşıyarak daha çok gelin/anne adayının faydalanmasını sağlayabilirim diye düşündüm. Ve “Komşu Dükkan” yazı dizisi doğmuş oldu! Keyifli okumalar!

lulu_co_bio_bg(pp_w940_h28)

Pastasız kutlama olur mu hiç?

İçindeki her şeyin zevkle, özenle seçilmiş olduğu, dünya tatlısı bir atölye… İçeride bir yandan yoğun bir çalışma, bir yandan da eksik olmayan kahkahalar. Her yerde pastel tonlar, her yerde gülümsemenize sebep olacak bir başka detay: Mia Atölye’deyiz!

“Komşu Dükkan” serisinin ilk yazısı için, 2013 senesinden bu yana kutlamaya değer tüm anlara pasta, kurabiye ve cupcake’ler yapan Mia Atölye’nin kurucularından İrem Akdoğan ile çok keyifli bir söyleşi ve çekim yaptık.

PINIMAGE

Mia Atölye’yi kurma fikri nasıl ortaya çıktı? Bu güzel atölye kapılarını ne zaman açtı? 

Ortağım ve aynı zamanda kız kardeşim Melis Bayseç ilk bebeğinin doğumuyla televizyon spikerliği işinden ayrılarak hep hayali olan çeşitli butik kurabiye, pasta kurslarına katıldı ve evinde ufak bir atölye kurarak sipariş almaya başladı. Bense dijital bir reklam ajansında sanat yönetmeni olarak çalışırken arda kalan vakitlerimde Melis’e aldığı siparişlerin tasarımı ve sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda yardımcı oluyordum. Bu işten duyduğum keyif ajanstaki işime ağır basmaya başlayınca bende kendi işimden ayrıldım ve Melis’le beraber bir atölye kurma kararı aldık. Böylece 2013 senesinin nisan ayında Mia Atölye kapılarını açmış oldu:)

Ne tür pastalar yapıyorsunuz?

Müşteri kitlemiz genel olarak 2 ayrı gruptan oluşuyor. Bir tanesi söz&nişan&düğün hazırlığı yapan gelin adaylarımız, diğeriyse baby shower ve çocuklarının ilk doğumgünlerini kutlayan anne ve anne adaylarımız. Bu durumun da tarzımız ve kullandığımız pastel tonlardan ileri geldiğini düşünüyorum :) Gelin adaylarımız söz davetleri için genellikle misafirlerine hediyelik olarak dağıtılmak üzere hazırladığımız kurabiye paketlerimizden veya kurabiye kavanozlarımızdan tercih ediyor. Nişan ve düğün hazırlığındaki gelin adaylarımız, hediyelik olarak dağıtmak için seçtikleri ürünlerimiz haricinde siparişlerine pasta veya cupcake kulesi de ekliyorlar. Anne ve anne adaylarımızsa baby shower’ları için pasta, doğum günleri içinse pasta yanında kurabiye siparişi de veriyorlar.

PINIMAGE

Biraz dizayn sürecinden bahsedebilir misiniz? Bir gelin/anne adayı size geldiğinde, ona hayal ettiği pastayı/kurabiyeleri hazırlayabilmek için ne gibi sorular soruyorsunuz?

Anne ve gelin adaylarımızla konuşmaya başlarken sorduğum ilk soru planladıkları organizasyonun süslemesinde kullandıkları bir tema olup olmadığı oluyor. Bana temalarını belirttikten sonra ikinci aşama olarak ürünlerinde olmazsa olmaz dedikleri renk ve tasarım detaylarını belirtmelerini rica ediyorum. Tasarımın genel hatları bu şekilde ortaya çıktıktan sonra onlara ana hatlarını belirlediğimiz bu tasarımı tamamlayıcı olarak gördüğüm önerilerde bulunuyorum. Genellikle müşterilerimiz bize duydukları güvenden dolayı bir kaç ana hattı belirledikten sonra geri kalan tüm tasarım sürecini bize bırakıyorlar. Biz de planladığımız detayları onlara bildirerek onaylarını alıyor ve tasarım sürecine başlıyoruz.

 Ortaya çıkardığınız tasarımlar çok sevimli, çok da yaratıcı. İlham kaynaklarınız neler?

Üniversitedeki tasarım eğitimim boyunca hocalarımdan öğrendiğim en kıymetli bilgi üretim sürecine başlarken yapmam gereken ilk şeyin ‘araştırma’ olduğu. Bir işte başarılı olmanın ilk adımı aynı alanda başarılı isimlerden haberdar olmak ve onların işlerini incelemek. Türkiye’de bu iş henüz bir kaç senedir yükselen bir trend olduğu için açıkçası tasarımlarını izlediğim ve ilham aldığım isimler genellikle yabancı isimler oluyor. Bu isimlerin başında Elina Prawito ve Lyon Wu geliyor. Pinterest ve Instagram’ın bu araştırma için çok iyi bir kaynak olduğunu söyleyebilirim.

PINIMAGE

Düğünler ve nişanlar için ne tarz pastalar tercih ediliyor? En çok hangi renk konseptleri seçiliyor?

Düğün ve nişan hazırlığı yapan gelin adaylarının pastalarını büyük pastaneler yerine biz ve bizler gibi butik atölyelere yaptırmalarının en büyük sebebinin kişiye özel çalışmalarımız olduğunu düşünüyorum. Seçimlerini bizden yana kullandıklarında sipariş ettikleri ürün/ürünlerin tamemen kendilerine özel hazırlanmış olmasını istiyorlar. Bu sebeple gelin adaylarımız en çok üzerinde kendilerinin ve partnerlerinin figürlerinin yer aldığı pasta modelimizi tercih ediyorlar. Şeker hamurundan hazırladığımız figürlerin elbiselerini dahi çiftimizin o gün giyecekleri elbiseleriyle birebir olarak hazırlıyoruz. Geri kalan detaylarda ise genellikle romantik figürler ve pastel renkler tercih ediliyor. En çok tercih edilen iki renginse şeftali ve lila tonları olduğunu söyleyebilirim.

Bugüne kadar aldığınız en sıra dışı sipariş ne oldu?

Şu sıralar bekarlığa veda partileri için damat adayları gibi gelin adayları da esprili temalar oluşturuyorlar. Bu temalar doğrultusunda bizi hem gülümseten hem de kimi zaman görselini paylaşamayacağımız kadar şaşırtan ve utandıran istekler de geliyor :) Ama kullandığımız karikatürize karakterlerden ötürü bu tarz siparişler bile seksi olmaktan çok sevimli ve komik oluyor diyebilirim.

PINIMAGE

Gelin adayları pasta seçimi yaparken nelere dikkat etmeli? Siparişi düğünden/nişandan ne kadar önce vermeli?

Gelin adayları pasta seçimlerini yaparken öncelikle pastalarının diğer tüm detaylarla uyumlu olması gerektiğini göz ardı etmemeliler. Örneğin süslemelerde kullanılan renk tonu en önemli kriterlerden biri. Başka bir önemli kriterse davetin yapılacağı yer ve organizasyonun tarzı. Butik bir atölye olduğumuz için taleplerin hepsini karşılayamıyor, sınırlı sayıda üretim yapıyoruz. Gelin adaylarımızdan siparişlerini programımıza alabilmek adına minimum 15-20 gün öncesinden bizimle iletişime geçmelerini rica ediyoruz.

 2015 planlarınız neler?

Şu anda 4 kişilik bir ekibimiz var. Bu senenin planları arasında ilk olarak talepleri daha fazla karşılayabilmek adına ekibimizi biraz daha büyütmek var. İkinci olarak özellikle gelin adaylarımızın rahatlıkla alışveriş yapabileceği online satış sitemiz şu anda yapım aşamasında. Site üzerinden de ürünler üzerinde kişiselleştirme yapılabilecek ve kolayca sipariş oluşturulabilecek.

PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE PINIMAGE

Web: www.miaatolye.com
Mail: info@miaatolye.com
Tel: 0216 408 10 14
Facebook: fb.com/miaatolye
Instagram: @miaatolye

Başa dönEMAILPOSTFacebookPOSTTweetPOSTiletişim